Alarm112
01-01-2024, kl. 02:00
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Alarm112
21-12-2023, kl. 05:00
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Alarm112
30-11-2023, kl. 02:31

Indbrud i Mou – måske samme tyve på spil igen

Efterforskerne i Nordjyllands Politis berigelsessektion er for tiden i hælene på to formodede gerningsmænd til indbrud, der de seneste dage er begået i Mou. Og politiet mener, at der kan være tale om de selvsamme personer, som stod bag en hel stribe indbrud i især Gistrup, Støvring og Storvorde tilbage i august 2023:

”Vi ser samme modus, samme kostervalg, og vi kan også på videovervågning se identiske beklædningsgenstande og tasker. Derfor har vi grund til at tro, at det er de samme indbrudstyve, der igen er aktive, og som vi selvsagt rigtig gerne vil have fat i,” forklarer politikommissær Kenneth Rodam, Nordjyllands Politi.

Han vurderer, at der sandsynligt er tale om omrejsende kriminelle. Tyvene går især efter smykker, ure og kontanter, og indbruddene er primært lavet i de mørke timer i weekenderne.

 

Sådan ser de formodede gerningsmænd ud

Nordjyllands Politi offentliggør igen billederne af mændene, der kan sættes i forbindelse med de aktuelle indbrud i Mou og altså også indbruddene tilbage i august. Genkender du mændene, eller har du oplysninger i sagen, så kontakt politiet på tlf. 114.

 

1_mistænkt - indbrud 2_mistænkt - indbrud 3_mistænkt - indbrud

4_mistænkt - indbrud

 

 

Mændene beskrives som følger:

Mistænkt A
Lys i huden, bærer en mørk hue, mørk jakke med hætte og skrå lynlås på brystet, handsker

Mistænkt B
Lys i huden, bærer kasket, mørk jakke/skaljakke med hætte, halsedisse, rygsæk, handsker.

(Det er vigtigt at bemærke, at gerningsmændene er iført mørkt tøj, selvom det på billederne ser lyst ud grundet kameraets night vision, ligesom de bærer en anden og varmere beklædning nu)

Reagér på mistænkelig adfærd

Politikommissær Kenneth Rodam opfordrer nordjyderne til at være vakse ved havelågen:

”Hvis man ser noget mistænkeligt på sin overvågning eller spotter ukendte personer eller køretøjer, som bevæger sig rundt i indkørsler, carporte og boligområder, så ring til os på 114. Det gælder i hele Nordjylland, men selvfølgelig særlig i Mou og omegn,” lyder det fra Kenneth Rodam.

Han understreger, at hjælp fra årvågne borgere er værdifuldt for politiet:

”Vi ved, at folk er gode til at advare hinanden på fx Facebook i lokale grupper. Vi vil også meget gerne tænkes ind og kontaktes. Jeres oplysninger og videoovervågning kan helt konkret føre til, at vi pågriber de mistænkte personer, men det kan også være med til at fastlægge deres færden, hvilket kan være vigtige spor for vores efterforskning og måske også være vigtigt som bevis senere i en retssag.”

Genkender du de efterlyste mænd eller har informationer til politiet, så ring på tlf. 114.



Denne artikel er skrevet af Emilie Bjergegaard og data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Nordjyllands Politi.
Kilde: Nordjyllands Politi
Alarm112
08-11-2023, kl. 08:30

Falsk bankansat forsøger at snyde ældre borger i Støvring: Politiet advarer

En ældre borger i Støvring rapporterede til Nordjyllands Politi om et svindelforsøg, som han heldigvis gennemskuede.

Falsk bankansat forsøger at snyde ældre borger i Støvring: Politiet advarer
Læs hele artiklen her
Kilde: Politiets Døgnrapport
Alarm112
06-11-2023, kl. 09:05

Ukendt gerningsmand bryder ind i villa i Støvring: Smykker og kontanter stjålet

En kvinde blev onsdag den 1. november udsat for et indbrud i sin villa i Støvring, mens hun var på arbejde.

Ukendt gerningsmand bryder ind i villa i Støvring: Smykker og kontanter stjålet
Læs hele artiklen her
Kilde: Politiets Døgnrapport
Alarm112
27-09-2023, kl. 03:00
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Alarm112
17-08-2023, kl. 11:31

Indbrud i Gistrup og Støvring: Genkender du disse mænd?

Foråret og sommeren har desværre budt på flere indbrud i Gistrup, og sidste weekend gik det ud over Støvring. En række efterforskningsskridt har givet Nordjyllands Politi grund til at tro, at det er de samme gerningspersoner, der er på spil i disse byer. Det er særligt smykker, ure og kontanter, der har været tyvenes mål, og indbruddene er primært lavet i de mørke timer i weekenderne.

Efterforskningsleder ved Nordjyllands Politi, politikommissær Ulf Munch Sørensen, har i den forbindelse en klar opfordring til borgerne:

”Hjælp fra årvågne borgere er ofte en vigtig håndsrækning, når vi efterforsker sager. Vær derfor, for tiden, særligt opmærksom på personer og/eller køretøjer i dit nærområde. Det gælder for alle nordjyder i almindelighed, men selvfølgelig i særdeleshed for jer, der bor i de aktuelt berørte områder: Gistrup og Støvring.”

Han fortsætter: 
"Oplysninger fra borgerne kan hjælpe os på flere måder. Det kan f.eks. helt konkret føre til, at vi rent faktisk pågriber mistænkte personer, men oplysningerne kan også være med til at fastlægge deres færden, hvilket kan være vigtige spor i en efterforskning og senere endda et væsentligt bevis i en retssag."

Ulf Munch Sørensen opfordrer også til, at man gennemser sin eventuelle video-overvågning – ikke mindst hvis man bor i Gistrup og Støvring. Politikommissæren siger:

”Ring 114, hvis du ser noget mistænkeligt på din overvågning. Vi har ved flere lejligheder set, at tyve bevæger sig ind i indkørsler og carporte i deres jagt på huse, som de kan begå indbrud i.”

 

 

Fotos offentliggøres

De fotos der nu offentliggøres er næste skridt i sagen. Nordjyllands Politi har tidligere offentliggjort signalementer af to mistænkte mænd (se længere nede).

Det er vigtigt at bemærke at gerningsmændene er iført mørkt tøj, selvom det på billederne ser lyst ud grundet kameraets night vision.

 

 

Mistænkt A

Signalement: Lys i huden, bærer en mørk kasket (formentligt Oakland Athletics) med et American League mærke på venstre side, mørk jakke med hætte, brystlomme på venstre bryst med lynlås, mørke joggingbukser, bærer handsker med refleks, samt iført mørke New Balance sko.

 

1_mistænkt  - indbrud2_mistænkt  - indbrud3_mistænkt  - indbrud

Mistænkt B

Signalement: Lys i huden, bærer kasket, mørk jakke/skaljakke med hætte, halsedisse, rygsæk, handsker med refleks, samt tennissko - muligvis Adidas (striber).

4_mistænkt  - indbrud

Alle relevante oplysninger skal gå til telefon 114.

 

Denne artikel er skrevet af Emilie Bjergegaard og data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Nordjyllands Politi.
Kilde: Nordjyllands Politi
Alarm112
25-07-2023, kl. 01:00
Kilde: Beredskabsstyrelsen
Alarm112
26-06-2023, kl. 03:45
Kilde: Nordjyllands Politi